Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Castiglione 5 VIII 1796

 

Tomasz Rogacki

 

ISBN 978-83-64023-08-8

   72 str.

   10 map

   165x235 mm

   Okładka miękka

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2013

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Przed nową kampanią

II Plany i siły stron

III Ofensywa Wurmsera (29 lipca–2 sierpnia)

IV Działania kolumny Quosdanovica (27–31 lipca)

V Decyzje Bonapartego

VI Operacje przeciw kolumnie Quosdanovica (1–4 sierpnia)

VII Przeciw Wurmserowi (3–4 sierpnia)

VIII Klęska Austriaków (5–12 sierpnia)

Aneksy

Bibliografia

Spis map

 

 

Notka o książce:

Tymczasem Otskay von Ocsko opuścił Desenzano o świcie 3 sierpnia (do tej miejscowości z kolei kierowała się brygada Otta-Bathorkeza) i zmierzając na Ponte di San Marco podszedł pod Lonato, gdzie nadział się na Francuzów gen. Pijona. Ten nierozważnie rzucił się do ataku. Uległ jednak przewadze przeciwnika i dostał się do niewoli wraz z wielu żołnierzami swej 18 półbrygady lekkiej oraz 3 lekkimi działami. Reszcie 18 półbrygady udało się szczęśliwie wycofać za kanał i łańcuch wzniesień, co zniechęciło Austriaków do pościgu.

Zaalarmowany o tej porażce Bonaparte przyspieszył marsz dywizji Masseny idącej właśnie na Lonato. 32 półbrygada liniowa i będąca około 800 m za nią 18 liniowa zostały uformowane w kolumny batalionowe i rzucone centralnie do natarcia na ustawionych na równinie Austriaków. Wsparcie miał im zapewnić 15 pułk dragonów. Na skrzydła rozciągnięto 4 i 18 półbrygady lekkie, zostawiając w rezerwie 11 półbrygadę liniową oraz 25 pułk strzelców konnych. Francuzi uderzyli na Otskaya von Ocsko kombinowanym atakiem z dwóch stron....

 

 

Notka o autorze:

Tomasz Rogacki (XII 1959). Członek-założyciel Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego. Obecnie pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią. Autor szeregu książek i artykułów historycznych, przede wszystkim dotyczących epoki napoleońskiej. Poszerzył swoje zainteresowania o biblistykę. Uważa, że minimum wiedzy religijnej jest niezbędne, aby zrozumieć nie tylko przeszłość, ale też teraźniejszość.

Polecamy