Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Wyprawa Janusza Radziwiłła na Kijów w 1651 roku

 

Zdzisław Pieńkos

 

ISBN 978-83-64023-79-8

171 str.

Mapy: 7

145x205 mm

Okładka miękka ze skrzydełkami

Zabrze – Tarnowskie Góry 2016

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Charakterystyka terenu działań wojennych

II Siły zbrojne walczących

III Rozwój sytuacji polityczno-wojskowej w latach 1648-1650

IV Przygotowania Korony i Litwy do wojny

V Wiosenne działania bojowe na pograniczu Litwy z Ukrainą

VI Bitwa pod Łojowem 6 lipca 1651 r. i marsz wojsk litewskich na Kijów

VII Zdobycie Kijowa przez Janusza Radziwiłła i walki o utrzymanie miasta

VIII Działania połączonej armii polsko-litewskiej we wrześniu 1651 r. Bitwa pod Białą Cerkwią i ugoda z Kozakami

Epilog

Aneksy

Bibliografia

Spis map i szkiców

 

Notka o książce:

Praca ta nie aspiruje do kompletnego i wyczerpującego opisu działalności wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego w kampanii 1651 roku, niemniej autor wyraża nadzieję, że pozwoli ona na pełniejsze poznanie wysiłku militarnego litewskiej armii i jej wpływu na rezultaty wojny. Wiele uwagi poświęcono księciu Januszowi Radziwiłłowi jako głównodowodzącemu litewską armią. W omawianym okresie hetman polny litewski nie był jeszcze uwikłany w kontrowersyjne działania polityczne, które jednoznacznie usytuowały go w obozie zdrady. Autor starał się prezentować jego działalność wojskową i osiągnięcia na tym polu bez odniesień do niechlubnej przyszłości. Czytelnik tej publikacji otrzymuje materiał, który pozwoli mu na wyrobienie sobie oceny wojennych przedsięwzięć tej niepospolitej postaci naszej XVII-wiecznej historii. W przekonaniu autora całokształt wojennych dokonań hetmana Janusza Radziwiłła sytuuje go w gronie wybitnych polskich dowódców tej epoki, takich jak: Jan Karol Chodkiewicz, Stanisław Koniecpolski, Jerzy Sebastian Lubomirski. Tę opinię oddaję pod ocenę czytelników, a lektura niniejszej publikacji powinna ułatwić to zadanie.

 

Notka o autorze:

Zdzisław Pieńkos (1943), absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Praca magisterska na seminarium z historii wojskowej pod kierunkiem prof. dr. Stanisława Herbsta. Przez 40 lat nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku. Nauczyciel prowadzący 3 laureatów i 5 finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.

 Pracę dydaktyczną łączył z pasją sportową. Studia trenerskie w AWF w Warszawie – trener podnoszenia ciężarów I klasy: w latach 1989-2000 trener reprezentacji Polski w trójboju siłowym (54 medale Mistrzostw Świat i Europy). Za pracę dydaktyczną i trenerską wielokrotnie nagradzany – 4 nagrody Ministra Edukacji i 12 nagród Ministra Sportu. Zainteresowanie historią łączy z podróżami. Efektem tych podróży i studiów nad architekturą obronną średniowiecza jest wykonana własnoręcznie kolekcja kilkudziesięciu ceramicznych replik zamków Europy i Bliskiego Wschodu w skali 1:300, prezentowanych na wielu wystawach, między innymi na zamkach w Gniewie, Toszku i w Pułtusku.

Polecamy