Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Od Custozzy do Loigny 1866–70. Z dziejów wojen o zjednoczenie Niemiec i Włoch

 

Marcin Suchacki

 

ISBN 978-83-64023-06-4

   253 str.

   12 map i schematów

   145x205 mm

   Okładka miękka ze skrzydełkami

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2013

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Custozza 1866: ułańska fantazja

II Náchod 1866: prawdziwa historia Bartka zwycięzcy

III Froeschwiller 1870: chwała zwyciężonym

IV Sedan 1870: gehenna Armii Châlons

V Loigny 1870: krew na śniegu

Aneksy

Bibliografia

Spis map i schematów

 

Notka o książce:

„Od Custozzy do Loigny 1866–70” stanowi owoc przygody Autora w odkrywaniu tajemnic Eingungskriege i Risorgimento. Książka ta składa się z rozdziałów poświęconych 5 wybranym bataliom z wojen o zjednoczenie Niemiec i Włoch. Każdy z nich posiada motyw przewodni. Dla Custozzy Autor wybrał wątek kawaleryjskiej fantazji, ziszczony w sylwetce żołnierzy 13 galicyjskiego regimentu ułanów, fascynującego oddziału stanowiącego element rycerskiej sztafety polskich pokoleń. Náchod posłużył mu za pretekst do podążenia śladami legendy o bohaterskich Polakach w mundurach armii państw zaborczych, ucieleśnionej w postaci sienkiewiczowskiego Bartka zwycięzcy, którego kuzynów Marcin Suchacki poszukiwał. Bitwa pod Froeschwiller dała sposobność do ukazania bogatej mozaiki herosów francuskich tamtego okresu. Sedan pozwolił przedstawić ogrom cierpienia, jakie wojna zawsze ze sobą niesie. Loigny uwypukliło historię spadkobierców szuańskiej tradycji, ofiarnie służących Bogu i ludziom na pobojowiskach II połowy XIX wieku. Rozdziałom tym towarzyszą liczne mapy i zdjęcia z epoki.

  

Notka o autorze:

Marcin Suchacki, rocznik 1979. Syn ziemi świętokrzyskiej, absolwent II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, tematem swojej pracy magisterskiej uczynił obchody austriackich świąt wojskowych w Galicji w dobie konstytucyjnej (1867–1914).

W latach 2006–2010 moderator działu „Historia XIX wieku” na internetowym forum dyskusyjnym historycy.org.

W roku 2011 wziął udział w realizacji programu telewizyjnego „Rodzina Jarońskich i Gropplerów”, ukazującego karty z dziejów wychodźstwa polskiego do Turcji w XIX stuleciu.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...