Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Kampanie Lucjusza Licyniusza Lukullusa

na Wschodzie 74–66 p.n.e.

 

Łukasz Bazentkiewicz

 

ISBN 978-83-64023-87-3

191 str.

Mapy: 8

145x205 mm

Okładka miękka ze skrzydełkami

 

Zabrze – Tarnowskie Góry 2017

 

Spis treści:

Wstęp

 I Armia rzymska

 II Lucjusz Licyniusz Lukullus i jego epoka

 III Wojna z Mitrydatesem

 IV Kampania armeńska

 V Odwołanie Lukullusa

 Zakończenie

 Aneks

 Bibliografia

 Spis map i schematów

 

Notka o książce:

Schyłek Republiki Rzymskiej był jednym z najburzliwszych epok w dziejach Rzymu. Okres ten obfitował w wiele spektakularnych wydarzeń, które szeroko odbiły się echem w przyszłości. Tak burzliwy okres oprócz wydarzeń wniósł również do historii mnóstwo nazwisk wybitnych osobistości, odcisnęły one swoje piętno na dziejach Rzymu. Jedną z takich postaci był Lucjusz Licyniusz Lukullus, wybitny wódz, polityk i mąż stanu. Nazwisko Lukullusa pomimo niezaprzeczalnych osiągnięć i sukcesów jest jednak mało znane i obok takich tuzów schyłku Republiki jak Cezar, Pompejusz czy Sulla całkowicie blaknie w powszechnym odbiorze. Jeden z historyków posunął się nawet do stwierdzenia, że Lucjusz Lukullus otrzymałby najprawdopodobniej Oskara za rolę drugoplanową jeśli takowego by przyznawano. Rzeczywiście ten bliski współpracownik Sulli nie wtargnął zbrojnie do Rzymu, nie wprowadził proskrypcji, nie ogłosił się dyktatorem, niemniej jego osiągnięcia polityczne, które skupiały się głównie na obronie ustroju wprowadzonego przez Sullę, a w szczególności osiągnięcia militarne są warte uwagi i niewiele ustępowały osiągnięciom „pierwszoplanowych” postaci rzymskiej sceny politycznej schyłku Republiki. Mimo to, w wielu opracowaniach poświęconych temu okresowi rzymskiej historii działalność Lucjusza Licyniusza Lukullusa jest pomijana czy jedynie wspominana niejako na marginesie działalności Sulli czy Pompejusza...

 

Notka o autorze:

Łukasz Bazentkiewicz (urodzony w roku 1985 w Krośnie), absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Historia od zawsze była jego wielką pasją; przedmiotem jego naukowych zainteresowań jest głównie tematyka starożytnej i średniowiecznej sztuki wojennej. Niniejsza publikacja jest pierwszą w jego dorobku.