Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni

POD POGAŃSKIM SZTANDAREM

Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku

Artur Szrejter

 

Wymiary 160 x 230 mm

Liczba stron 360

Okładka Twarda

ISBN 978-83-64185-58-8

Wydanie  pierwsze

Data wydania 15.10. 2014

Wydawca Wydawnictwo ERICA

 

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I.

 

Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI–VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą.

Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii.

Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego „przewodnika” po dziejach poszczególnych ludów Połabia.

 

„Książka Artura Szrejtera Pod pogańskim sztandarem jest dziełem niezwykłym i fascynującym z kilku powodów. Pozwolę sobie nawet na stwierdzenie, że aż dziw bierze, iż została «wymyślona» dopiero teraz. Ale może to i lepiej – warto było poczekać na pracę tak nietuzinkową...”

Z przedmowy doktora Wojciecha Wróblewskiego, wykładowcy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

 

Pod pogańskim sztandarem jest drugą pozycją z serii Wojny wikingów i Słowian. Kolejny tom będzie nosił tytuł Rzeź na wrzosowisku Hlyrskog. Najazd Słowian na Danię w 1043 roku.

Polecamy