Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Od Konstantynowa do Piławiec.

Działania wojenne na ziemiach ukrainnych od czerwca do września 1648 roku

 

Damian Płowy

 

ISBN 978-83-64023-03-3

   223 str.

   17 map i schematów

   145x205 mm

   Okładka miękka ze skrzydełkami

   Zabrze - Tarnowskie Góry 2012

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Działania wojenne od przeprawy nad Desną (4 czerwca)

do upadku Baru (4 sierpnia)

II Sejm konwokacyjny (16 lipca – 1 sierpnia)

III Odbudowa armii koronnej od klęski pod Korsuniem do momentu

koncentracji pod Czołhańskim Kamieniem (maj – wrzesień)

IV Od koncentracji wojska pod Glinianami

do bitwy pod Piławcami (14 sierpnia – 23 września)

V XVII-wieczny obraz księcia Jeremiego Wiśniowieckiego

Zakończenie

Bibliografia

Spis map i schematów

 

Notka o książce:

O dziejach powstania Chmielnickiego napisano już setki stron i chociażby z tego względu należy zadać sobie pytanie czy słusznym jest wydawanie kolejnej książki o wydarzeniach, które zdawać by się mogło są doskonale znane. Nic bardziej mylnego. Autor, skupiając się na relatywnie krótkim odcinku czasu: czerwiec – wrzesień 1648 roku, bardzo dokładnie zagłębia się w wydarzenia, które stały się kluczowymi dla dalszych losów powstania. Po klęskach pod Korsuniem i Żółtymi Wodami Rzeczypospolita została pozbawiona państwowej armii, która w krótkim czasie mogła opanować sytuacje na ziemiach ukrainnych. Poprzez dokładną analizę źródeł Autor ukazuje nam mechanizmy odbudowywania armii koronnej, jej koncentracji i działań wojennych. Sporo miejsca zostało poświęcone działaniom wojennym oraz analizie wydarzeń, które doprowadziły do katastrofy pod Piławcami. Bardzo interesująca wydaje się również próba nowego spojrzenia na postać wojewody ruskiego księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Metodologiczne podejście oraz znajomość XVII-wiecznych realiów Rzeczypospolitej, w połączeniu z szeroką bazą źródłową, w tym barokową poezją okolicznościową, pozwoliły wyłonić obraz wojewody ruskiego, który daleki jest od sienkiewiczowskiego przekazu. Książka ta stanowi próbę nowego spojrzenia na wydarzenia z okresu czerwiec – wrzesień 1648 roku, opartą na szerokiej podstawie źródłowej i dogłębnej analizie. Szerokie spektrum poruszanych spraw począwszy od militarnych aspektów, poprzez politykę wewnętrzną Rzeczypospolitej, a skończywszy na analizie XVII-wiecznej mentalności szlachty, pozwala w holistyczny sposób spojrzeć Czytelnikowi na wydarzenia pierwszego okresu powstania Chmielnickiego.

  

Notka o autorze:

Damian Płowy urodzony w 1987 roku w Gostyniu. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2012 roku doktorant w Instytucie Historii UAM w Zakładzie Historii Wojskowej. Zajmuje się historią wojskowości nowożytnej, zwłaszcza wojskowością Rzeczypospolitej w XVI–XVIII wieku. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również dzieje nowożytnej Szwecji ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznej wojskowości szwedzkiej. Aktualnie pracuje nad monografią bitwy pod Poniecem z 1704 r.

Autor kilku artykułów popularnonaukowych dotyczącej historii ziemi gostyńskiej. Aktywnie współpracuje z Muzeum w Gostyniu, redakcją „Grabonoskich Zapisków Regionalnych” oraz z Zamkiem SIMP w Rydzynie.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...