Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Poniec 7 XI 1704. Kampania jesienna Karola XII

Damian Płowy

 

ISBN 978-83-64023-13-2

   120 str.

   6 map

   165x235 mm

   Okładka miękka

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2013

 

Spis treści:

Wstęp

I Od Lwowa do Kalisza. Działania wojsk saskich i szwedzkich jesienią 1704 roku

II Saksonia w szwedzkich planach wojennych

III Od Kalisza do Ponieca. Kampania jesienna Karola XII

IV Armia saska

V Armia szwedzka

VI Bitwa

VII Odwrót Schulenburga i koniec kampanii

Zakończenie

Bibliografia

Spis map i schematów

Gmina Poniec

Muzeum w Gostyniu

  

Notka o książce:

Wystrzelone kule dosięgnęły celu. Dało słyszeć się charakterystyczny dźwięk pocisków trafiających w metalowe części uzbrojenia i wyposażenia dragonów. Kule zrywały jeźdźcom kapelusze, raniły głowy i twarze, gruchotały kości nóg. Najkrwawsze żniwo saski ogień zebrał w koniach. Kule świstały wszędzie raniąc wierzchowce w piersi, brzuch i głowy. Ranne i oszołomione wierzchowce wypadały z pola bitwy, zawracając w kierunku stanowisk szwedzkich. Niektóre konie wracały z pustym siodłem, inne, otrzymawszy śmiertelne trafienie, padały, przygniatając jeźdźca. Szwedzka linia została „skoszona”, dziesiątki wierzchowców wraz z kawalerzystami padło na ziemię. Impet uderzenia załamał się. Jednak w tym całym zamieszaniu, grupce szwedzkich żołnierzy udało się przedrzeć do wnętrza czworoboku Sasów...

  

Notka o autorze:

Damian Płowy urodzony w 1987 roku w Gostyniu. Doktorant w Instytucie Historii UAM w Poznaniu w Zakładzie Historii Wojskowej.

Zajmuje się historią wojskowości nowożytnej, zwłaszcza wojskowością Rzeczypospolitej w XVI–XVIII wieku. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również dzieje nowożytnej Szwecji ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznej wojskowości szwedzkiej. Aktualnie pracuje nad monografią bitwy pod Gostyniem z 1761 roku.

W 2012 roku nakładem wydawnictwa Infort Editions ukazała się jego książka "Od Konstantynowa do Piławiec. Działania wojenne na ziemiach ukrainnych od czerwca do września 1648 roku".

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...