Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 5 dni
Wydawca: Karabela

Wojsko Polskie w służbie Napoleona.

Legiony Polskie we Włoszech. Legia Naddunajska. Legia Polsko-Włoska. Legia Północna

Ryszard Morawski, Andrzej Dusiewicz

 

Warszawa: KARABELA D. Chojnacka 2010

format cm 34 x 24

s. 360

tablic kolorowych 116

map 3

podpisy pod ilustracjami i streszczenia w j. francuskim, angielskim i włoskim

oprawa twarda

 

W ramach serii: Wojsko Polskie w służbie Napoleona ukazał się nakładem naszego wydawnictwa album poświęcony Legionom Polskim we Włoszech 1797-1807. Tom ten jest ostatnim z tej serii (wcześniej ukazały się albumy: Legia i Lansjerzy Nadwiślańscy oraz polskie formacje w Gwardii Napoleona), poświęconej polskim wojskom będącym na żołdzie francuskim.

 

  Autor tekstu, historyk Andrzej Dusiewicz, przedstawia dzieje Legionów Polskich walczących we Włoszech pod wodzą generała Henryka Dąbrowskiego. Ponadto zaznajamia czytelnika z historią polskich formacji wywodzących się z Legionów: Legią Naddunajską, Legią Polsko-Włoską i Legią Północną. W rozdziale Barwa i broń omawia szczegółowo umundurowanie i uzbrojenie poszczególnych Legii, jak również taktykę walki poszczególnych rodzajów broni w owym czasie. W tekście zamieszczone są trzy mapy pokazujące tereny walk polskich oddziałów na półwyspie Apenińskim, nad Dunajem i na San Domingo.

 

  Autorem barwnych ilustracji jest malarz Ryszard Morawski, który na 116 tablicach ukazuje nam rodzaje umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia piechoty, jazdy i artylerii Legionów Polskich oraz pozostałych Legii. Wykorzystał do tego m.in. dwa dotąd nieznane zespoły źródeł ikonograficznych: ze zbiorów prywatnych we Włoszech i z zasobów New York Public Library z Nowego Jorku.

 

  Każda tablica posiada opis po polsku, francusku, angielsku i włosku. W części końcowej tomu znajduje się bogata bibliografia, indeks nazwisk i obszerne streszczenia w j. francuskim, angielskim i włoskim. Oprawa graficzna w postaci 42 inicjałów i przerywników nawiązujących do treści poszczególnych rozdziałów i specjalnie zaprojektowana wyklejka są autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.

Polecamy