Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Bitwa pod Szczekocinami 6 czerwca 1794

Maciej Maciejak

 

   ISBN 978-83-64023-38-5

   348 str.

   11 map i schematów

   145x205 mm

   Okładka miękka ze skrzydełkami

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2014

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Unia personalna Saksonii z Polską. Moc Augusta II

II August III Sas Otyły

III Piast na tronie

IV Sytuacja Rzeczypospolitej po zmianie koniunktury międzynarodowej

V Wielka Brytania a Polska

VI Próba pacyfikacji Rosji przez Aliantów

VII Konstytucja

VIII Wojna 1792 roku

IX Anatomia drugiego rozbioru Polski

X Stosunek Prus do insurekcji kościuszkowskiej

XI Polskie założenia operacyjne

XII Wizualizacja armii – mundury, broń, taktyka

XIII Bitwa pod Szczekocinami

XIV Sytuacja operacyjna po Szczekocinach

Zakończenie

Postscriptum

Bibliografia

Spis map i schematów

Wykaz tabel

 

Notka o książce:

6 czerwca 1794 roku na wschód od Szczekocin doszło do jednej z największych bitew w historii XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Armia powstańcza dowodzona osobiście przez Najwyższego Naczelnika narzuciła bitwę połączonym wojskom prusko-rosyjskim. Tadeusz Kościuszko zaryzykował i rzucił wyzwanie samemu władcy Prus Fryderykowi Wilhelmowi II, którego armia miała opinię najlepszej w Europie. Postawa i waleczność polskich żołnierzy zaskoczyła doświadczony pruski establishment. Kościuszko zmuszony był jednak uznać przewagę adwersarzy. Czy istniała szansa na pobicie Aliantów? Mało brakowało, a nieco wcześniej koło historii mogło potoczyć się zupełnie inaczej. To granatowy kolor mundurów wojsk prusko-polskich miał stanąć zjednoczony przeciw rosyjskiej zieleni. Czy istniała możliwość uratowania sojuszu Warszawy z Berlinem? Książka, którą Czytelnik trzyma w ręku, oprócz wątków militarnych zawiera równie mocny pierwiastek polityczny. Przybliża historię Rzeczypospolitej na przestrzeni całego XVIII wieku, jej upadek, rozbiory, odrodzenie, a w końcu heroiczną walkę o przetrwanie. Dotyka tematów szansy zaistnienia Polski w „Potrójnej Koalicji” oraz obrony Konstytucji 3 Maja. Jest w niej miejsce zarówno na ekonomię, zdradę, jak i niespełnioną miłość, która tak mocno odbiła się na losach Polaków.

 

Notka o autorze:

Maciej Maciejak, rocznik 1980 – rodowity gdynianin. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni oraz Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie doktorant na tej uczelni.

Niniejsza książka jest jego debiutem. Na życie zarabia pracując w mundurze w jednym z resortów budżetówki. Zarówno do pracy, jak i w czasie wolnym lubi jeździć na rowerze. Obecnie pracuje nad kolejną pozycją literacką.

 

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...