Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Kampania białocerkiewska 1651

 

Konrad Rzepecki

 

ISBN 978-83-64023-77-4

181 str.

Mapy: 5

145x205 mm

Okładka miękka ze skrzydełkami

Zabrze – Tarnowskie Góry 2016

 

Spis treści:

Wstęp

 I Siły zbrojne i taktyka walki przeciwników w połowie XVII wieku

 II Narastanie konfliktu

 III Kampania zimowo-wiosenna 1651 roku hetmana polnego koronnego Marcina Kalinowskiego

 IV Marsz pod Beresteczko

 V Bitwa pod Beresteczkiem

 VI Pierwsze trudności armii koronnej

 VII Ofensywa wojsk koronnych

 VIII Kampania kijowska wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego

 IX Rokowania polsko-kozackie pod Białą Cerkwią

X Bitwa i ugoda białocerkiewska

 Zakończenie

 Aneksy

 Bibliografia

 Spis map i schematów

 

Notka o książce:

Kampania białocerkiewska wojsk Rzeczpospolitej Obojga Narodów była konsekwencją zwycięstwa odniesionego przez armię koronną na przełomie czerwca i lipca 1651 roku w bitwie pod Beresteczkiem. Miała ona dać odpowiedź na pytanie, czy zwycięstwo to zostanie wykorzystane. Szanse na to były bardzo duże, gdyż po Beresteczku armia kozacko-tatarska była kompletnie rozbita i szybka akcja wojsk polskich pokrzepionych świeżą wiktorią mogła zakończyć powstanie, które trwało z przerwami od 1648 roku. W połowie 1651 roku Rzeczpospolita znalazła się w najkorzystniejszej sytuacji militarnej od początku powstania Chmielnickiego, bowiem aż do bitwy beresteckiej, w starciach z Kozakami wspomaganymi przez Tatarów, nieudolnie dowodzona armia polska ponosiła same klęski. Wystarczy wspomnieć początkową fazę powstania, czyli starcia nad Żółtymi Wodami czy pod Korsuniem, w których wojsko kwarciane zostało całkowicie zniszczone. (...)

 Celem niniejszej pracy jest jak najbardziej dokładne odtworzenie wydarzeń z lata 1651 roku i odpowiedź na pytanie, na ile, i czy w ogóle, udało się wykorzystać zwycięstwo odniesione przez armię koronną na przełomie czerwca i lipca. Czytelnik znajdzie tu informacje o taktyce walki obu stron konfliktu, jego narastaniu, a także analizę sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej Rzeczypospolitej w omawianym okresie. Oczywiście tematem przewodnim będą wydarzenia rozgrywające się od czerwca do września 1651 roku...

 

Notka o autorze:

Konrad Rzepecki (ur. 1981 w Krakowie), absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył w 2005 r.

Pasjonuje się historią wojskowości, zwłaszcza okresem staropolskim. Szczególnym obiektem jego zainteresowań są czasy panowania w Rzeczypospolitej dynastii Wazów oraz wielkie konflikty, które wtedy wstrząsały państwem polsko-litewskim.

Oprócz zainteresowań historycznych jego hobby to sport i turystyka górska. Obecnie pracuje jako nauczyciel w gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącym.