Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Las Śmierci. Działania w Wilderness 5–6 maja 1864

Mariusz Rychter

 

ISBN 978-83-64023-14-9

   438 str.

   13 map i schematów

   145x205 mm

   Okładka miękka ze skrzydełkami

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2013

 

Spis treści:

 

Od Autora

Wstęp. Clark’s Mountain, poniedziałek, 2 maja 1864 roku

I Przeciwnicy

II Dowódcy

III Armie wojny secesyjnej – organizacja, taktyka i sprzęt

IV Wyprawa gen. Longstreeta do Tennessee

V Działania w północnej Wirginii jesień 1863 – wiosna 1864

VI Wirginia i Wilderness – rejon operacji

VII Cisza przed burzą. Grant Naczelnym Wodzem

VIII Bitwa w lasach Wilderness

IX Straty

X Ocena bitwy

Aneksy

Bibliografia

Spis map i schematów

 

Notka o książce:

Rozgrywająca się w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej kampania wiosenna 1864 roku, znana w historiografii anglojęzycznej pod nazwą kampanii Overland, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń długotrwałego konfliktu, jaki na początku lat 60. XIX wieku trawił ówczesne Stany Zjednoczone. Po trzech latach wojny, w której żadna ze stron nie osiągnęła znaczącej przewagi, starcie Roberta E. Lee i Ulyssesa S. Granta – dwóch najlepszych dowódców obu stron konfliktu miało ostatecznie zadecydować o finale wojny. Przez dwa krwawe dni obie armie zmagały się ze sobą, walcząc w dzikim, porastającym Wirginię Północną lesie, słusznie zwanym Wilderness – „Puszcza”. Bitwa ta, choć ostatecznie nie rozstrzygnięta, obfitowała w wiele dramatycznych momentów i była preludium do najkrwawszej, trwającej nieco ponad miesiąc kampanii wojny secesyjnej.

Prócz samej bitwy, niniejsza praca przedstawia też inne działania wojenne mające miejsce pomiędzy końcem kampanii gettysburskiej, a początkiem ofensywy wiosennej Granta, by w szerszy sposób przedstawić perspektywę wydarzeń rozgrywających się w wyjątkowo niegościnnym miejscu Wirginii.

Bitwa w Wilderness była do tej pory – mimo swego znaczenia dla przebiegu zmagań – tematem całkowicie w Polsce pomijanym. Nie doczekała się w naszym kraju żadnego oddzielnego opracowania. Tym bardziej zachęcamy do lektury, ufając, że stanie się ona bodźcem do dalszego odkrywania kart amerykańskiej historii.

 

Notka o autorze:

Mariusz Rychter. Urodzony w 1968 roku w Toruniu. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) w Bydgoszczy. Z wykształcenia politolog, z zamiłowania historyk. W przeszłości dziennikarz związany z lokalną prasą. Obecnie lektor j. angielskiego.

Jego zainteresowania historyczne to wojskowość XVIII i XIX wieku oraz po 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniem wojny secesyjnej w USA i wojny francusko-indiańskiej 1754–1763 oraz wszelkich działań zbrojnych na morzu i w powietrzu. Jest też laureatem teleturnieju „Wielka Gra”. To jego pierwsza książka w wydawnictwie Infort Editions.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...