Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 5 dni
Wydawca: Karabela

Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Gwardia: szwoleżerowie, Tatarzy, eklererzy, grenadierzy

Ryszard Morawski, Andrzej Nieuważny

 

Warszawa: KARABELA D. Chojnacka 2008

format cm 34 x 24

s. 360

tablic kolorowych 86

tablic czarno-białych 4

mapa

podpisy pod ilustracjami i streszczenia w j. francuskim i angielskim

oprawa twarda

 

Drugi z trzech planowanych albumów z serii: Wojsko Polskie w służbie Napoleona . Format i konwencja opracowania nawiązuje do tomów serii Wojsko Księstwa Warszawskiego. Natomiast objętość jest większa, bo mieści się w nim największa dotąd liczba stron tekstu i kolorowych plansz. Autorem znakomitych gwaszy jest artysta malarz Ryszard Morawski, znawca mundurów wojskowych, zwłaszcza z epoki napoleońskiej. Tekst napisał Andrzej Nieuważny, znany historyk specjalizujący się w epoce napoleońskiej, autor m.in. tomu o artylerii Wojska Księstwa Warszawskiego.

 

  Prezentowany tom przybliża nam polskie formacje należące do Gwardii Napoleona. Wydaliśmy go w dwusetną rocznicę (1808-2008) słynnej szarży 3. szwadronu pułku szwoleżerów pod Somosierrą. Znaczna część tekstu i kolorowych tablic dotyczy właśnie szwoleżerów, ich szlaków bojowych w Hiszpanii, Austrii, Rosji, Niemczech i Francji. Autor tekstu wiele miejsca poświęca niezwykłej szarży pod Somosierrą. Podsumowuje dotychczasowe badania historyków, jak i podaje swoje nowe ustalenia na temat przebiegu tej niezwykłej, śmiałej szarży. Czytelnik dowie się dużo szczegółów o umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu oraz o służbie garnizonowej (i barwnym życiu poza zakładem w Chantilly) tej słynnej polskiej formacji jazdy. Poza tym Andrzej Nieuważny opisuje nam mało dotąd znaną polską jazdę Gwardii: Tatarów i eklererów, jak również pieszy batalion grenadierów.

 

  Część ilustracyjna składa się z 86 barwnych tablic autorstwa R. Morawskiego. Oprócz sylwetek jezdnych i pieszych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia. Każda z plansz posiada opis w językach: polskim, francuskim i angielskim. Końcowa część albumu zawiera bogatą i wyczerpującą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenie w języku francuskim i angielskim.

 

  Oprawa graficzna w postaci pięknych inicjałów i przerywników nawiązujących do treści poszczególnych rozdziałów, cztery tablice pokazujące sposoby walki lancą, mapa Somosierry i specjalnie zaprojektowana wyklejka są autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.

Polecamy