Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 5 dni
Wydawca: Karabela

Wojsko Ksiestwa Warszawskiego. Ułani, gwardie honorowe, pospolite ruszenie, żandarmeria konna. Tom I-II

Ryszard Morawski, Adam Paczuski

 

Warszawa: KARABELA D. Chojnacka 2009

format cm 34 x 24

s. 296 + 296

tablic kolorowych 105 + 84

podpisy pod tablicami w j. pol., franc., ang. i niem.

oprawa twarda + jedno etui dla obu tomów

 

Kolejny album serii Wojsko Księstwa Warszawskiego dotyczy ułanów. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie historii wszystkich pułków ułańskich Księstwa Warszawskiego. Malarz Ryszard Morawski jest autorem kolorowych plansz, zaś tekst napisał Adam Paczuski, muzealnik, znawca ikonografii epoki napoleońskiej.

 

  Ogrom materiału spowodował, że praca została wydana w dwóch tomach i zawiera 189 kolorowych plansz. Ryszard Morawski wzbogaca naszą wiedzę na temat munduru ułańskiego opierając się m.in. na mało dotąd znanych źródłach. Oprócz postaci na koniach i pieszych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia tej lekkiej jazdy. Każda z plansz posiada opis po polsku, francusku, angielsku i niemiecku (ta ostatnia wersja językowa jest wprowadzona w naszych albumach po raz pierwszy).

 

  Autor tekstu na początku przypomina nam, skąd wywodzą się ułani, omawiając jazdę tatarską na służbie Rzeczypospolitej, oddziały przedniej straży i kawalerii narodowej oraz formacje jazdy legionowej. Ponadto zajmuje się pospolitym ruszeniem z lat 1806 i 1809, gwardią honorową i żandarmerią konną. Główna część tekstu dotyczy historii osiemnastu pułków ułańskich (polskich i litewskich) Księstwa Warszawskiego i ich udziału w kampaniach napoleońskich w latach 1806-1814. Autor w osobnym rozdziale dużo miejsca poświęca umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu tej lekkiej jazdy. Nie zapomina przy tym o nieodłącznym towarzyszu ułana, jakim był koń.

 

  Część ilustracyjna w tomie I składa się ze 105 kolorowych tablic, a w tomie II - z 84. Końcowa część tomu II-go zawiera bogatą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenia w j. francuskim, angielskim i niemieckim (w tym ostatnim języku po raz pierwszy).

 

  Oprawa graficzna w postaci 83 pięknych inicjałów i przerywników nawiązujących do treści poszczególnych rozdziałów i specjalnie zaprojektowana wyklejka są autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.

Polecamy