Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 5 dni
Wydawca: Karabela

Wojsko Księstwa Warszawskiego. Piechota, gwardie narodowe, weterani

Ryszard Morawski, Adam Paczuski

 

Warszawa: KARABELA D. Chojnacka 2014

cm 34 x 24

tom 1 s. 296, 94 tablice kolorowe, 1 rozkładówka, 3 tablice czarno-białe

tom 2 s. 320, 71 tablic kolorowych

podpisy pod ilustracjami i streszczenia w j. francuskim, angielskim i niemieckim

oprawa twarda + jedno etui dla obu tomów

 

W ramach serii: Wojsko Księstwa Warszawskiego ukazał się nakładem naszego wydawnictwa długo oczekiwany album dotyczący piechoty, gwardii narodowych i weteranów. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie historii wszystkich pułków piechoty Księstwa Warszawskiego.

 

  Tak jak dotychczas autorem kolorowych plansz jest malarz Ryszard Morawski, natomiast tekst jest autorstwa Adama Paczuskiego, muzealnika, znawcy ikonografii epoki napoleońskiej. Ogrom materiału spowodował, że praca została wydana w dwóch tomach i zawiera oprócz obszernego tekstu 165 kolorowych plansz, 3 plansze czarno-białe i jedną rozkładówkę, na której pokazana jest w formie schematu organizacja 22 pułków piechoty Księstwa Warszawskiego w latach 1806-1814. Ryszard Morawski na 123 kolorowych tablicach namalował 327 sylwetek oficerów, podoficerów i żołnierzy. Ponadto na 42 tablicach szczegółowych pokazał elementy umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia. Każda z plansz ma opis po polsku, francusku, angielsku i niemiecku. Ryszard Morawski jest też autorem pięknej oprawy graficznej całości (inicjały i przerywniki).

 

  Adam Paczuski przedstawia historię piechoty polskiej poczynając od przełomu lat 1806/1807. Dużo miejsca poświęca na prześledzenie kolejnych reorganizacji tej formacji w wojsku Księstwa. W pierwszym tomie autor omawia też dzieje dywizji polskiej w Hiszpanii oraz udział piechoty w zwycięskiej wojnie z Austrią w 1809 r. W drugim tomie znajdziemy obszerne omówienie uczestnictwa piechoty Księstwa Warszawskiego w kampanii 1812 r., w kampanii saksońskiej i francuskiej. Ponadto dowiemy się o formacjach wspomagających piechotę, czyli o gwardiach narodowych i weteranach. Autor zaznajamia nas także z życiem codziennym piechura (pobór, szkolenie, życie w koszarach i na biwaku), organizacji pułku etc. Szczegółowo opisuje umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie oficera, podoficera i żołnierza oraz taktykę walki.

 

  Końcowa część tomu II-go zawiera bogatą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenia w j. francuskim, angielskim i niemieckim.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...