Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Adua 1 III 1896

Tomasz Rogacki

 

   ISBN 978-83-64023-36-1

   104 str.

   9 map

   165x235 mm

   Okładka miękka

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2014

 

 

Spis treści:

Wstęp

I Chrześcijański kraj na czarnym lądzie

II Okres mesafyntu i rządów Teodora II

III Rządy Jana IV

IV Powstanie mahdystów i schyłek rządów Jana IV. Początki włoskiej penetracji

V Włoskie ambicje kolonialne

VI Menelik negusem negesti. Umocnienie Włochów w Erytrei i Somali

VIII Wojna włosko-etiopska (18941896)

VIII Amba Alagie i Mekelie

IX Bitwa pod Aduą (1 marca 1896 r.)

Aneksy

Ważniejsza bibliografia

Spis map i schematów

 

 

Notka o książce:

Pierwszego marca Menelik II i niemal wszyscy główni dowódcy zebrali się w kościele św . Jerzego w Adui. Był to bowiem dzień wielkiego święta dla Etiopczyków – dzień ich wojennego patrona św. Jerzego. Uroczystości rozpoczęto już od godz. 4.00 rano. Ich przebieg zakłóciła wieść o nadciąganiu Włochów. Biskup, wziąwszy krzyż w ręce, zwrócił się do zgromadzonych w te słowa: »Dziś, moje dzieci, zapadnie wyrok Boży. Idźcie więc i brońcie waszej wiary i waszego cesarza. Udzielam wam pełnego odpustu za wasze grzechy«. Tesehafi Tezaz Gabre Selassie tak opisał moment wejścia Etiopczyków do bitwy: »Wszyscy zebrali się do bitwy, gotowi umrzeć za swój kraj i za króla. Wszystkich, bez względu na status społeczny i dystynkcje, połączyła bitwa i powszechna obojętność wobec wrażej broni. Ci, którzy padli ranni, zachęcali swoich towarzyszy broni do dalszej walki, zamiast niesienia im pomocy, a ci, którym skończyła się amunicja, brali ją od rannych i kontynuowali walkę. Bitwa toczyła się z niezrównanym heroizmem«...

 

 

Notka o autorze:

Tomasz Rogacki (1959). Od lat zawodowo związany z Nakłem nad Notecią. Pracuje w tutejszym magistracie. Współzałożyciel Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego i Kapituły Generalnej Matki Bożej Góreckiej Królowej na Krajnie. Poza okresem napoleońskim, stanowiącym jądro jego zainteresowań, interesuje się też wybranymi epizodami z historii powszechnej. Takim właśnie jest prezentowana wojna włosko-etiopska 1896 r.

Od kilku lat zajmuje się biblistyką. Uważa, że minimum wiedzy religijnej jest niezbędne, aby zrozumieć nie tylko przeszłość, ale także teraźniejszość.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...