Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Tetragon

Operacyjna służba sztabów Wojska Polskiego w 1939 roku

Waldemar Rezmer

 

ISBN 978-83-930318-1-8

Liczba stron: 254

Wymiary: 165 x 235 mm

Okładka: miękka

Data i miejsce wydania: Warszawa, maj 2010

 

W armii amerykańskiej krąży powiedzenie, że laicy zajmują się wieloma aspektami sztuki wojennej, profesjonaliści zaś logistyką. I jest w tym coś na rzeczy. Bo armia, która nie może zadbać o swoich rannych, nakarmić żołnierzy czy też zapewnić im środków na polu bitwy jest nic nie warta. Dlatego zaskakuje skromna liczba prac dotyczących operacyjnej służby sztabów (kwatermistrzostwa, a dzisiaj logistyki) Wojska Polskiego okresu II Rzeczypospolitej. Kontrast ten jest szczególnie widoczny w porównaniu z ogromem opracowań dotyczących broni głównych czy przebiegu kampanii polskiej w 1939 r.

Opracowanie profesora Waldemara Rezmera, mimo że jego pierwsze wydanie ukazało się w 1993 roku,. nadal jest jedną z najważniejszych prac dotyczących problematyki operacyjnej służby sztabów w II RP. Czytelnik znajdzie tutaj odpowiedź na pytania o zadania, zasady działania i organizację służb w przededniu wojny oraz sposób przygotowania do konfliktu zbrojnego z Niemcami i, jak się okazało, ZSRR.

Profesor Waldemar Rezmer w latach 2002-2008 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, od 1994 roku kieruje Zakładem Historii Wojskowej w Instytucie Historii i Archiwistyki tejże uczelni.

Polecamy