Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni

NIEMCY BRONIĄ SIĘ PRZED POLSKĄ.

EWOLUCJA TAKTYKI BLITZKRIEGU 1919-1933

Robert Citino

 

ISBN 978-83-62329-54-0

Wymiary 160 x 205 mm

Liczba stron 360

Okładka Miękka

Wydanie pierwsze

Data wydania 16.04.2012

Przekład Tomczak Juliusz

 

 

NIEMCY BRONIA SIĘ PRZED POLSKĄ to opis procesów zachodzących w Reichswehrze w latach 1918-33. Choć „spętana kajdanami traktatu wersalskiego”, była ona kuźnią myśli wojskowej, która przeobraziła sposób prowadzenia działań wojennych; myśli, która odciska swe piętno do dziś, znajdując wielu naśladowców.

 

Robert Citino opisuje ewolucję niemieckiej taktyki i doktryny w stałym kontekście stosunków polsko-niemieckich, które bez perspektywy militarnej wymykają się pełnemu zrozumieniu. Książka oparta jest na rozbudowanej bazie źródłowej, co pozwala zrozumieć, jak armia niemiecka dochodziła do rozwiązań taktyczno-operacyjnych, święcących triumfy na polach bitew II wojny światowej. Niezwykłe są nie tylko opisy manewrów Reichswehry (zobrazowane również na mapach, o które wzbogacone jest polskie wydanie), ale też obraz Wojska Polskiego w oczach niemieckiego wywiadu wojskowego.

 

 

Robert Citino jest profesorem University of North Texas i autorem wielu książek z zakresu historii wojskowości. W swoich pracach skupia się na ewolucji operacyjnego poziomu sztuki wojennej (m.in. The quest for decisive victory, From Blitzkrieg to Desert Storm) oraz historii wojskowej Niemiec (m.in.: The German way of war czy Death of Wehrmacht). W 2007 roku został oceniony przez portal RateMyProfessor.com jako Profesor Roku w USA.

 

Recenzja:

„(…)Reasumując, mamy do czynienia z pozycją kompletną, wyczerpująca temat. Skierowana jest ona do czytelników, którzy z tematem książki są już zapoznani, aczkolwiek styl, jakim ją napisano, sprawia, że sięgnąć po nią może także osoba, która z tymi zagadnieniami do tej pory styczności nie miała. „Niemcy bronią się przed Polską”są jedną z najlepszych publikacji dotyczących Reichswehry, jaka została wydana w Polsce, jeżeli nie najlepszą. Szczerze i gorąco polecam sięgnięcie po tę pozycję. Naprawdę warto! (…)”

Więcej możesz przeczytać na http://portal.strategie.net.pl

 

„(…)Książka jest pod względem merytorycznym bez zarzutu – jest to dzieło kompletne (o ile nie uznamy, że brak wykorzystania polskich źródeł wyklucza takie określenie). Do tego znakomicie się ją czyta. Tłumacz wykonał swoją pracę bardzo dobrze – praktycznie brak błędów językowych, literówek zresztą także. Treść przypisów od redakcji również nie pozostawia wątpliwości, że książkę wydali ludzie znakomicie zorientowani w temacie. (…)”

Więcej możesz przeczytać na http://portal.strategie.net.pl