Wczytuję dane...
Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni

Droga "Ponurego"

Rys biograficzny majora Jana Piwnika

Wojciech Königsberg

 

ISBN:  978-83-7399-594-9

Oprawa:        twarda

Liczba stron: 368

Wysokość:    247 mm

Szerokość:     170 mm

Grubość grzbietu:   30 mm

Numer wydania:     2

Rok wydania:           2014

 

Pierwsze w piśmiennictwie polskim całościowe ujęcie biografii mjr. Jana Piwnika (1912–1944) "Ponurego", jednego z najwybitniejszych oficerów Armii Krajowej, dowódcy legendarnego Zgrupowania Partyzanckiego AK "Ponury". Autor odtwarza bieg życia Jana Piwnika: chłopskie środowisko jego młodości, naukę, służbę w Policji Państwowej, udział w kampanii wrześniowej, pobyt w Anglii i szkolenie na cichociemnego, przerzut do Polski, udział w brawurowych akcjach "Wachlarza", organizację i walkę dowodzonego przez niego partyzanckiego zgrupowania w Górach Świętokrzyskich, dowództwo VII batalionu 77 pułku piechoty AK na Nowogródczyźnie. Biografię uzupełnia informacja o publikacjach poświęconych "Ponuremu", uroczystościach utrwalających jego pamięć i legendzie, która zaczęła się tworzyć jeszcze za jego życia.

Praca oparta o obszerną bazę źródłową, wzbogaconą o nowe źródła: dokumenty oraz ustne i pisemne relacje podkomendnych "Ponurego". Książkę poprzedza wstęp Zdzisława Rachtana "Halnego", żołnierza "Ponurego" zmarłego w styczniu 2014 r.

Książka o olbrzymich wartościach poznawczych, niezwykle cenna dla edukacji historycznej i patriotycznej młodego pokolenia.

 

Polecamy