Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Niemieckie działania krążownicze w latach 1939-1942

Roman Kochnowski

 

   ISBN 978-83-64023-56-9

   391 str.

   145x205 mm

   Okładka miękka ze skrzydełkami

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2015

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Doświadczenia I wojny światowej

II Wojna krążownicza w planach strategicznych niemieckiej marynarki wojennej lat 1919-1939 a doktryna wojenna Royal Navy okresu międzywojennego

III Rajd „Admiral Graf Spee” i „Deutschlanda” (wrzesień-grudzień 1939 r.)

IV Kampania norweska i francuska 1940 roku a niemieckie działania krążownicze

V Działalność krążowników pomocniczych tzw. pierwszej fali

VI Rajdy dwu admirałów „Admiral Scheer” i „Admiral Hipper” w akcji 1940/1941

VII Operacje „Berlin” i „Rheinübung”

VIII Krążowniki Pomocnicze „II FALI”

IX Działania krążownicze Kriegsmarine w Arktyce 1942 roku

Epilog

Zakończenie

Aneksy

Bibliografia

Summary

Zusammenfassung

 

Notka o książce:

Działania niemieckich dużych okrętów nawodnych doby II wojny światowej budzą nieustanne zainteresowanie historyków wojskowości i marynistów. Nic dziwnego, bowiem dramatyzm wydarzeń z nimi związanych tworzy częstokroć scenariusz godny scenariusza filmowego, co zresztą w wypadku bitwy u ujścia La Platy zostało zrealizowane w rzeczywistości.

Niemieckie działania krążownicze w pierwszych latach drugiej wojny światowej opierały się w znacznej mierze na sukcesach cesarskiej marynarki z czasów pierwszego globalnego konfliktu. Wyczyny takich okrętów jak SMS „Emden” czy SMS „Wolf” były przedmiotem zainteresowań sztabowców wielu flot świata i zostały szczegółowo opisane w monumentalnym dziele autorstwa admirała Ericha M. Raedera. Jest zatem rzeczą zdumiewającą, że działania krążownicze prowadzone przez Kriegsmarine w czasie II wojny światowej nie zostały opisane w jednej monografii. O ile nie brakuje opracowań dotyczących akcji pojedynczych okrętów, o tyle ujęcia syntetyczne powstały wyłącznie w odniesieniu do akcji okrętów pancernych i zamaskowanych krążowników pomocniczych.

W literaturze przedmiotu brakuje monografii ujmującej temat całościowo, a przecież działania jednostek regularnych Kriegsmarine i krążowników pomocniczych wzajemnie się uzupełniały. Ich akcje w wymiarze operacyjnym i strategicznym miały bowiem sparaliżować aliancką żeglugę między koloniami, a brytyjską i francuską metropolią...

 

Notka o autorze:

Roman Kochnowski (ur. 1960 r. w Gliwicach), profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Jego główne zainteresowania badawcze to marynistyka i dzieje Austrii i Niemiec w XX stuleciu.

Najważniejsze publikacje książkowe to m.in.: „Spór o Niemcy. Problem niemiecki w myśli politycznej Konrada Adenauera i Kurta Schumachera w latach 1945–1952” (Katowice 1999), „»Przy Tobie Najjaśniejszy Panie stoimy i stać chcemy...«.Monarchia habsburska w polskiej myśli politycznej lat 1860–1914” (Kraków 2009), „Pojedynek koło Zatoki Rekina 19 XI 1941” (Zabrze – Tarnowskie Góry 2012) i „Bitwa u ujścia La Platy 13 XII 1939” (Zabrze – Tarnowskie Góry 2013).

Polecamy