Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Wojna na Pacyfiku

Faza przewagi japońskiej 7 XII 1941 – 6 VI 1942

 

Jarosław Jastrzębski

 

 ISBN 978-83-64023-71-2

175 str.

145x205 mm

Okładka miękka ze skrzydełkami

Zabrze – Tarnowskie Góry 2015

 

Spis treści:

Przedmowa

 Wstęp

 I Przyczyny wojny

 II Początkowa organizacja japońskiej floty

 III Strategia japońska

 IV Dowodzenie strategiczne w Japońskiej Marynarce Wojennej

 V Strategia amerykańska

 VI Porównanie sił morskich głównych przeciwników

 VII Kampania hawajska

 VIII Kampania malajska

 IX Kampania filipińska

 X Zmiany w organizacji japońskiej floty

 XI Kampania sundajska

 XII Kampania birmańska

 XIII Potencjał bojowy japońskiej floty 7 grudnia 1941 – 6 czerwca 1942

 XIV Kampania nowobrytyjska

 XV Bitwa na Morzu Koralowym

 XVI Kampania środkowopacyficzna

 XVII Bitwa o Midway

 XVIII Końcowa organizacja japońskiej floty

 Zakończenie

 Bibliografia

 Spis tabel

 

Notka o książce:

Wbrew naiwnym oczekiwaniom niektórych polityków oraz politologów upadek muru berlińskiego nie oznaczał ani końca historii, ani nawet końca wojen jako środka prowadzenia polityki. Rozpad Jugosławii, najnowsze wydarzenia wokół Gruzji oraz Ukrainy dowodzą, że konflikty, także na starym kontynencie nie przeszły do historii. Wiele wskazuje na to, że w dającej się przewidzieć przyszłości wciąż będą towarzyszyć ludzkości.

 Fakt ten skłania więc do pogłębionych studiów nad dziejami wojen, w tym także konfliktów już odległych, ale stanowiących cenne źródło analiz zarówno dla historyków, jak i politologów. Przypadająca niedawno okrągła setna rocznica wybuchu I wojny światowej oraz 75 lat, które mija od wybuchu II wojny światowej, skłaniają do pogłębionych refleksji nad tymi kataklizmami dziejowymi. Pomimo tysięcy publikacji w wielu językach zainteresowanie tymi konfliktami nie słabnie, a zwiększający się dystans czasowy dzielący nas od obu wydarzeń zwiększa obiektywizm historycznych dociekań.

Refleksja historyczna nie może być zbiorem sztywnych aksjomatów i prawd niepodważalnych. Po raz kolejny przekonuje nas o tym autor niniejszej monografii. Doktor Jarosław Jastrzębski – historyk młodszego pokolenia dziejopisarzy polskich – po raz kolejny przekonuje czytelnika, że II wojna światowa na Dalekim Wschodzie wymaga nowego, świeżego spojrzenia, zwłaszcza – używając bon motu angielskiego znawcy tematu – „z drugiej strony wzgórza”… (z przedmowy Prof. R. Kochnowskiego)

 

Notka o autorze:

Jarosław Jastrzębski (1975). Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest autorem ponad 70 publikacji naukowo-badawczych i popularnonaukowych, w tym kilkunastu książek. Z zakresu wojny na Pacyfiku do jego bardziej znaczących prac należą: Midway, Warszawa 2014; Kuantan 10 XII 1941. Anatomia brytyjskiej klęski, Zabrze – Tarnowskie Góry 2014; Okręty podwodne Japońskiej Marynarki Wojennej 7 XII 1941 – 2 IX 1945. Organizacja i potencjał bojowy, Kraków 2014; Rajd Doolittle’a na Tokio 18 IV 1942. Uwarunkowania polityczne i strategiczne operacji, Zabrze – Tarnowskie Góry 2013; Bitwa na Morzu Koralowym 2-8 V 1942 r., Zabrze – Tarnowskie Góry 2012.

 Aktywnie działa społecznie, m.in. jest członkiem władz kilku stowarzyszeń naukowych i sportowych.