Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 5 dni

Legion Condor

płk SG Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki

 

ISBN 978-83-6232-943-4

Wymiary: 160x230

Ilość stron: 280

Oprawa: miękka

Data wydania: 26.11.2011

 

Lipiec 1936 roku, w Hiszpanii wybucha okrutna wojna domowa. Hitler decyduje o udzieleniu pomocy gen. Franco i jego zwolennikom. W listopadzie Niemcy tworzą kilkutysięczną formację wojskową - Legion Condor. W latach 1936-1939 służyło w niej około 20 000 niemieckich żołnierzy, w tym piloci myśliwców, załogi bombowców, artylerzyści i instruktorzy wojskowi. W ogromnym stopniu przyczynili się do końcowego zwycięstwa sił nacjonalistycznych.

 

W Hiszpanii wypróbowywano najnowszą wówczas technikę uzbrojenia i opracowywano sposoby jej użycia, a zdobyte doświadczenia posłużyły Niemcom w trakcie II wojnie światowej. Samoloty Messerschmitt Bf 109, Junkers Ju 87, czy Heinkel He 111 po raz pierwszy zostały użyte w akcjach bojowych właśnie w Hiszpanii. W działaniach strony niemieckiej nie zabrakło również tajnych operacji, o których prawda wyszła na jaw dopiero kilkadziesiąt lat później.

 

W opracowaniu zawarto opis przebiegu operacji militarnych, w których wziął udział Legion Condor, a ponad 180 unikalnych ilustracji oraz barwne rysunki i mapy pozwalają na wizualizację jego działań.

 

Płk SG Tomasz Nowakowski absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,  a następnie oficer Straży Granicznej. Specjalizuje się w historii wojskowej krajów niemieckojęzycznych i historii techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych książek i tłumaczeń z tej dziedziny, m.in.: "Armia Austro-Węgierska 1908-1918", "Jednostki górskie armii niemieckiej", "4 Panzer Division", "Indywidualna broń strzelecka II wojny światowej".

 

 

Mariusz Skotnicki absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, st. kustosz Muzeum Wojska Polskiego. Specjalizuje się w historii II wojny światowej, szczególnie techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji książkowych z tej dziedziny m.in.: "Niemieckie samochody pancerne 1905-1945", "4 Panzer Division", "Polska. Dzieje wojenne", "Honor i Ojczyzna. Bohaterskie czyny Polaków w czasie II wojny światowej".

 

Recenzja:

„(…)Cała książka poza tym, że opowiada o Legionie Condor jest także ciekawa jako źródło wiedzy o wojnie domowej w Hiszpanii. Przedstawione zwięźle, ale bardzo celnie, fakty pozwalają poznać racje stron konfliktu i przesłanki ich późniejszych działań. Ten pierwszy etap od strony ukazania ogólniejszego tła wojny jest najbardziej szczegółowy. Później uwaga skupia się już na Niemcach i na powołanym przez nich Legionie Condor. (…)”

Więcej możesz przeczytać na http://portal.strategie.net.pl

Polecamy