Produkt dostępny!
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Strategemata

Podstawowe informacje

Liczba graczy

2

Wiek

12+

Czas gry

ok. 4-6 godz.

Wydanie

polskie

Instrukcja

polska

 

O 5.45 rozległ się huk z działa. Był to znak, że Denisow wykonał obejście polskich pozycji i był gotowy do uderzenia. Polacy, mimo zaskoczenia, szybko sformowali linię bojową. Najwyższy Naczelnik osobiście pojechał na słabe lewe skrzydło i zarządził wzmocnienie tej flanki przez kombinowany regiment Szuszkowskiego. Już w pierwszej fazie bitwy osłabiono polską rezerwę, lecz nie było innego wyjścia.

W pierwszych starciach uczestniczyli kozacy Adriana Denisowa i kawalerzyści Wojciechowskiego. Polacy odnieśli sukces, ale rozpoczęli pościg i wpadli w kozacką zasadzkę – część sił była ukryta w lesie. Rosjanie przeszli do kontrszarży, rozwijając się w ławę i dążąc do oskrzydlenia Polaków. Pułk zatrzymał się, a następnie wycofał. Nie poniesiono dużych strat, ale jednostka była zdezorganizowana i pod osłoną piechoty porządkowała szyki w okolicach Oronnego. Kościuszko wsparł walczących pińską brygadą kawalerii narodowej. Kozacy zostali odrzuceni, ale pojawiły się jednostki regularne. Jelizawetgradzcy jegrzy konni zaatakowali brygadę Kopcia i zmusili ją do wycofania.


Tak rozpoczęła się ostatnia bitwa insurekcji kościuszkowskiej, w której armią polską dowodził Naczelnik Tadeusz Kościuszko. Gra planszowa „Maciejowice 1794” umożliwia stoczenie tej bitwy i sprawdzenie alternatywnych rozwiązań, na przykład wejście na plac boju oddziałów generała Adama Ponińskiego. Większość zasad jest identyczna, jak w grze „Szczekociny 1794”. Dodano przepisy o zaprzęgach artyleryjskich, a także kilka zasad oddających skuteczność pierwszej salwy, ostrzelanie przeciwnika z tyłu lub z boku oraz załamanie walczących oddziałów. „Maciejowice 1794” jest samodzielną, kompletną grą i posiadanie „Szczekocin 1794” lub „Racławic 1794” nie jest wymagane.

 

Skala gry:

- jedno pole: 100 m

- piechota - kompanie; kawaleria - szwadrony; artyleria - od 2 do 8 dział;

- jeden etap - 15 minut

 

Zawartość pudełka:

  • plansza 68x98 cm;
  • 432 sztancowane żetony;
  • instrukcja (12 stron);
  • kostka dziesięciościenna
Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...