Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni

RECENZJA

AFTER ACTION REPORT (scenariusz I)

AFTER ACTION REPORT (scenariusz II)

AFTER ACTION REPORT (scenariusz III)

FORUM GRY

 

Podstawowe informacje

Liczba graczy: 2

Wiek: 16+

Czas gry: zależy od scenariusza

Wydanie: polskie

Instrukcja: polska

 

„Ostrołęka 16 lutego 1807” to historyczna gra planszowa będąca rozszerzeniem „Ostrołęki 26 maja 1831”. Gra przedstawia bitwę między wojskami francuskimi i rosyjskimi stoczoną 16 lutego 1807 roku pod Ostrołęką. Jest to pierwsza gra systemu poświęcona epoce napoleońskiej. Jej cechą charakterystyczną jest daleko idące dążenie do oddania nie tylko samej bitwy, a więc starcia na poziomie taktycznym, ale także sytuacji operacyjnej. Pozwala to lepiej pokazać realia historyczne i sprawia, że kolejne partie stają się mniej powtarzalne. Podczas rozgrywki gracze kierują armią francuską i rosyjską. Zasady gry opierają się na zasadach „Ostrołęki 26 maja 1831” z nieznacznymi modyfikacjami właściwymi dla tej bitwy. Ich zadaniem jest oddanie specyfiki bitwy i jej tła operacyjnego.

Gra zawiera trzy scenariusze: „Obrona Ostrołęki”, „Operacyjny” i „Bitwa na wschodnim brzegu Narwi”. Każdy z nich jest zupełnie inny od pozostałych. Bardzo różnią się one także od scenariuszy z „Ostrołęki 26 maja 1831” i „Igań 1831”. Scenariusz „Obrona Ostrołęki” przedstawia początkową fazę bitwy.  By lepiej oddać aktywne działania nielicznych oddziałów francuskich w tej fazie walk, wprowadzono do niego nietypowy dla systemu mechanizm aktywacji. Dzięki niemu Francuzi mogą skutecznie stawiać czoła znacznie przeważającym liczebnie Rosjanom, przynajmniej do czasu aż ci ostatni nie połączą swoich sił.

Scenariusz „Operacyjny” stanowi właściwie generator scenariuszy. Siły obu stron podzielone są na dwa zgrupowania. Każda ze stron dokonuje podziału posiadanych oddziałów między te dwa zgrupowania, wybierając jeden z wariantów. Występuje dodatkowa opcja wprowadzenia przez Rosjan 6 Dywizji gen. Siedmioradzkiego. Scenariusz uwzględnia rozgrywająca się równolegle, za planszą, bitwę pod Stanisławowem. Jej wynik ma wpływ na przebieg bitwy pod Ostrołęką. Do scenariusza dołączono warianty opcjonalne, modyfikujące zasady i warunki zwycięstwa, co jeszcze bardziej zwiększa liczbę kombinacji. Wszystko to sprawia, że każda rozgrywka może być zupełnie inna od poprzednich. Zaletą tego scenariusza jest także możliwość wygenerowania małych, szybkich i łatwych do rozegrania starć.

Scenariusz „Bitwa na wschodnim brzegu Narwi” to frontalne starcie na otwartej przestrzeni, przedstawiające końcową fazę bitwy. Jest w nim wszystko, co powinna zawierać bitwa: morderczy ogień artylerii, szarże kawalerii i natarcia piechoty. Francuzi jako strona przeważająca muszą walczyć nie tylko z przeciwnikiem, ale i z czasem, by odnieść zwycięstwo zanim pole bitwy ogarną ciemności, które uniemożliwią dalszą walkę.

Autorski wątek poświęcony grze na Forum Strategie.

 

Ostrołęka 16 lutego 1807 – zawartość ziplocka:

- instrukcja do gry

- 324 sztancowane żetony (9 małych arkuszy z żetonami)

- karta z torami etapów do poszczególnych scenariuszy

- 2 kartki z tabelami jednostek (francuskich i rosyjskich)

- 4 woreczki strunowe

- worek strunowy, w który zapakowana jest gra

 

Elementy gry „Ostrołęka 26 maja 1831” wykorzystywane w „Ostrołęce 16 lutego 1807”

„Ostrołęka 16 lutego 1807” stanowi rozszerzenie gry „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Instytut Wydawniczy Erica). Oznacza to, że „Ostrołęka 16 lutego 1807” wykorzystuje:

- zasady systemowe „Ostrołęki 26 maja 1831” (strony 5-43 instrukcji tej gry)

- tabele ostrzału, walki, odwrotu, szyków oraz terenu i kartę pomocy, stanowiące integralną część zasad „Ostrołęki 26 maja 1831” (nie obejmuje to tabel jednostek)

- żetony pomocnicze z „Ostrołęki 26 maja 1831”

- planszę do „Ostrołęki 26 maja 1831”