Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Zenta 11 IX 1697

 

Łukasz Pabich

 

ISBN 978-83-89943-98-9

   96 str.

   5 map

   165x235 mm

   Okładka miękka

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2012

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Od Wiednia do Zenty

II Kampania roku 1697

III Wojska i dowódcy obu armii

IV Bitwa pod Zentą

V Po bitwie

Zakończenie

Aneksy

Bibliografia

Spis map i schematów

Spis ilustracji

  

Notka o książce:

Po półgodzinnym ostrzale pole bitwy okryła ogromna chmura dymu, w której żołnierze nie mogli dostrzec nawet stojących naprzeciwko swoich nieprzyjaciół. Bezustanny ogień krzyżowy prowadzony na most, jak i ten, który kierowany był ze wszystkich pozycji cesarskich na umocnienia tureckie sprawiał, że niebo za kryły płonące kule ognia, przez co nie można było nawet dostrzec słońca. W tym czasie generał artylerii hrabia Guido Starhemberg, który rozporządzał największą siłą ognia, podciągnął swoją artylerię lewego skrzydła ku pierwszemu skrajowi obrony osmańskiej prawej flanki i przy wsparciu piechoty uderzył jako pierwszy. Turcy początkowo stanęli do obrony, sądząc, że Austriacy jej nie przełamią i wydawało się, że początek natarcia nie przyniesie sukcesu i gdy lewe skrzydło armii cesarskiej ruszyło do ataku, wróg nabrał odwagi, żeby rzeczywiście uderzyć. Równocześnie turecki dowódca kawalerii wykonał, jak miało okazać się w niedalekiej przyszłości, katastrofalny błąd....

  

Notka o autorze:

Łukasz Pabich (1980) absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie doktorant w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii wojskowej XVI i XVII wieku, a szczególnie historii wojen polsko-tureckich oraz austriacko-tureckich. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Dziale Historii Muzeum Częstochowskiego.

Jest autorem kilku artykułów związanych z regionem częstochowskim oraz książki „Krajobraz górniczy ziemi częstochowskiej”.