Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Poniec 7 XI 1704. Kampania jesienna Karola XII

Damian Płowy

 

ISBN 978-83-64023-13-2

   120 str.

   6 map

   165x235 mm

   Okładka miękka

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2013

 

Spis treści:

Wstęp

I Od Lwowa do Kalisza. Działania wojsk saskich i szwedzkich jesienią 1704 roku

II Saksonia w szwedzkich planach wojennych

III Od Kalisza do Ponieca. Kampania jesienna Karola XII

IV Armia saska

V Armia szwedzka

VI Bitwa

VII Odwrót Schulenburga i koniec kampanii

Zakończenie

Bibliografia

Spis map i schematów

Gmina Poniec

Muzeum w Gostyniu

  

Notka o książce:

Wystrzelone kule dosięgnęły celu. Dało słyszeć się charakterystyczny dźwięk pocisków trafiających w metalowe części uzbrojenia i wyposażenia dragonów. Kule zrywały jeźdźcom kapelusze, raniły głowy i twarze, gruchotały kości nóg. Najkrwawsze żniwo saski ogień zebrał w koniach. Kule świstały wszędzie raniąc wierzchowce w piersi, brzuch i głowy. Ranne i oszołomione wierzchowce wypadały z pola bitwy, zawracając w kierunku stanowisk szwedzkich. Niektóre konie wracały z pustym siodłem, inne, otrzymawszy śmiertelne trafienie, padały, przygniatając jeźdźca. Szwedzka linia została „skoszona”, dziesiątki wierzchowców wraz z kawalerzystami padło na ziemię. Impet uderzenia załamał się. Jednak w tym całym zamieszaniu, grupce szwedzkich żołnierzy udało się przedrzeć do wnętrza czworoboku Sasów...

  

Notka o autorze:

Damian Płowy urodzony w 1987 roku w Gostyniu. Doktorant w Instytucie Historii UAM w Poznaniu w Zakładzie Historii Wojskowej.

Zajmuje się historią wojskowości nowożytnej, zwłaszcza wojskowością Rzeczypospolitej w XVI–XVIII wieku. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również dzieje nowożytnej Szwecji ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznej wojskowości szwedzkiej. Aktualnie pracuje nad monografią bitwy pod Gostyniem z 1761 roku.

W 2012 roku nakładem wydawnictwa Infort Editions ukazała się jego książka "Od Konstantynowa do Piławiec. Działania wojenne na ziemiach ukrainnych od czerwca do września 1648 roku".