Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Chełm 8 VI 1794

 

Miron Kosowski

 

   ISBN 978-83-64023-43-9

   72 str.

   3 mapy i schematy

   165x235 mm

   Okładka miękka

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2014

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Targowica – spisek – insurekcja

II Lubelskie w pierwszym okresie powstania kościuszkowskiego

III Organizacja obrony linii Bugu

IV Bitwa pod Chełmem 8 czerwca 1794 roku

V Po bitwie. Odwrót za Wisłę

Zakończenie

Aneksy

Bibliografia

Spis map i schematów

 

Notka o książce:

Bitwa pod Chełmem jest jedną z mniej znanych batalii Powstania Kościuszkowskiego. Wtedy to dowodzona przez Józefa Zajączka powstańcza dywizja wspierana przez ok. 2 tys. kosynierów, próbowała powstrzymać nadciągający z Wołynia dwukrotnie liczniejszy rosyjski korpus gen. Derfeldena. W niniejszym opracowaniu autor postarał się o jak najszersze przedstawienie zarówno samej bitwy, jak i tła militarno-politycznego towarzyszącego temu wydarzeniu. Całość obrazu dopełniają relacje bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń, co czyni książkę atrakcyjną zarówno dla osób o szerokiej wiedzy historycznej, jak i dla tych, którzy po tego typu publikacje sięgają okazjonalnie.

 

Notka o autorze:

Miron Kosowski (1962), absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Na studiach zajmował się historią nowożytną ze szczególnym uwzględnieniem dziejów wojskowości powszechnej i polskiej w omawianym okresie. Uczestnik seminarium nowożytnej historii Polski, prowadzonego przez wybitnego znawcę tematu prof. dr. hab. Tadeusza Wasilewskiego, promotora pracy magisterskiej autora.

Obecnie nie pracuje w zawodzie historyka, ale nadal historia zajmuje znaczące miejsce wśród jego zainteresowań. Niniejsza książka jest drugą publikacją autora; poprzednia – „Chorągwie wołoskie w wojsku koronnym w II połowie XVII w.” ukazała się w naszym Wydawnictwie w 2007 roku.

Aktualnie autor pracuje nad monografią dotyczącą szturmu i rzezi warszawskiej Pragi, dokonanych przez wojska rosyjskie 4 listopada 1794 roku.