Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Bitwa pod Narwą 1700

Początek upadku szwedzkiego mocarstwa

 

Margus Laidre

 

ISBN 978-83-64023-61-3

230 str.

145x205 mm

Okładka miękka ze skrzydełkami

Zabrze – Tarnowskie Góry 2015

 

Spis treści:

 

 Wstęp

 I Wojna puka do bram

 II Początek wielkiej wojny północnej

 III Nowy teatr wojny

 IV Wtorek 20 listopada

 V Ku nieznanej przyszłości

 Aneks

Źródła i opracowania

 

Notka o książce:

Bateria dział dowodzona przez Granatenhielma ustawiona na lewym skrzydle zadała Rosjanom ciężkie straty. W tym miejscu zdobywanie rosyjskich redut przebiegało dosyć łatwo. Wielu rosyjskich żołnierzy wspinało się na ochronny wał – można powiedzieć, że na „szwedzką stronę” – i próbowało uciekać w kierunku Vepsekyll. Niestety, stała tam szwedzka kawaleria, która natychmiast ich zaatakowała i zmusiła do powrotu do aproszy. Karol XII, który do tego momentu obserwował akcję piechoty z miejsca zajmowanego przez artylerię, włączył się w końcu do walki i razem z drabantami ruszył na uciekających Rosjan. Ci strzelali do Szwedów z muszkietów i dział, ale nie powstrzymało to ani króla, ani jego gwardzistów. W tym samym czasie Maydell naciskał na Rosjan i starał się zapędzić ich w stronę rzeki. Z powodu ciał zalegających pole walki dotarcie do okopów było utrudnione. Później okazało się, że wielu Rosjan, widząc rzeź, jaką ich towarzyszom urządzili Szwedzi, rzuciło się na ziemię udając martwych. Ledwo Szwedzi ich minęli, zerwali się na równe nogi i rzucili do ucieczki. W reakcji na ten podstęp Szwedzi zaczęli dźgać bagnetami tych, którzy nadal leżeli na ziemi. Rosyjski pułk, który rozproszył się po ataku Szwedów, wpadł w panikę i rzucił się na łeb na szyję w stronę mostu prowadzącego na wyspę Kamperholm, żeby dostać się po nim na drugi brzeg. Razem z nimi próbowało to samo uczynić wielu innych żołnierzy, którzy nie brali udziału w bitwie, a teraz próbowali wydostać się z obozu i przedostać na drugi brzeg. Zapanował kompletny chaos. Hallart, który był wtedy na placu boju, stwierdził później, że rosyjskie wojsko przypominało mu stado zwierząt, które straciły przewodnika i biegały bez ładu we wszystkie strony...

 

Notka o autorze:

Margus Laidre urodził się w 1959 roku w Tartu (Dorpat). Jest uznanym historykiem estońskim i dyplomatą. Pracę doktorską z historii obronił na Uniwersytecie w Tartu. Jest członkiem Royal Swedish Academy of War Sciences.

 Przeprowadził wszechstronne badania naukowe dotyczące historii Estonii w XVII wieku. Jest autorem kilku książek poświęconych wojskowej, politycznej i dyplomatycznej historii Europy w okresie od XVI do XVIII wieku.

 Był ambasadorem Estonii w Szwecji, Niemczech. w Stolicy Apostolskiej i w Wielkiej Brytanii. Od 2014 roku jest ambasadorem swojego kraju w Finlandii. Przed tą nominacją zajmował stanowisko doradcy Prezydenta Estonii do spraw politycznych.

 

 Margus Laidre (b. 1959 in Tartu) is a renowned Estonian historian and diplomat holding PhD in History from Tartu University. He is a member of the Royal Swedish Academy of War Sciences.

 Margus Laidre has done extensive research in the history of Estonia in the 17th century and has written several books on the military, political and diplomatic history of Europe in the 16th-18th centuries.

 He has served as the Ambassador of Estonia to Sweden, Germany, the Holy See and the United Kingdom. Before his appointment as an ambassador of Estonia to Finland in 2014 he worked as a foreign policy adviser of the President of Estonia.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...