Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Marengo 14 VI 1800

Tomasz Rogacki 

 

   ISBN 978-83-64023-20-0

   87 str.

   15 kolorowych map

   165x235 mm

   Okładka miękka

   Zabrze – Tarnowskie Góry 2013

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Sytuacja polityczna w Europie po 18 brumaire'a

II Zarys kampanii 1800 r. we Włoszech do 8 czerwca

III Manewr na Stradellę (9–13 czerwca)

IV Bitwa pod Marengo (14 czerwca 1800 r.)

- Plany przeciwników. Siły obu stron

- Pole bitwy

- I faza: uderzenie Austriaków – walki o przeprawy i Marengo

- II faza: odwrót Francuzów

- III faza: walka na przetrwanie

- IV faza: kontratak Francuzów – klęska Austriaków

- Ocena

- Konwencja w Alessandrii

Aneksy

Bibliografia

Spis map i szkiców

 

Notka o książce:

Gdy tylko Ott zauważył francuskich gwardzistów zbliżających się do jego stanowisk, polecił zebrać pułk dragonów Lobkowitza i szarżować. Ponieważ nie można było odszukać płk. ks. Taxis, wykonanie zadania powierzono ppłk. hr . Harrachowi. Stutterheim odnotował: »(...) Ott polecił podpułkownikowi Harrachowi przeprowadzić szarżę przeciw gwardii. Po dość długich przygotowaniach dragoni poszli stępa, kłusem, wreszcie galopem.« Oba bataliony gwardii przyjęły linię bojową przy drodze, umiesz czając 4 działa między batalionami. W momencie gdy dragoni przeszli w galop, działa plunęły ogniem kartaczowym powstrzymując dalszy atak. Część brygady jazdy gen. Champeaux ruszyła w pościg, zaś gwardia wznowiła swój marsz. Generał Gottesheim ruszył naprzód na równinie, rozwinąwszy w linię pułk Spleny nr 51, który przeciwstawił się francuskiej jeździe, wstrzymując kilku salwami dalszy jej ruch. Generał Champeaux, szarżując na czele 1. i 8. pułków dragonów, dostał śmiertelny postrzał...

  

Notka o autorze:

Tomasz Rogacki (XII 1959). Marengo jest osiemnastą książką tego autora. Oparta na szerokiej analizie materiałów źródłowych i relacji pokazuje po raz pierwszy w Polsce tak głęboki opis bitwy, która okazała się decydująca dla dalszej kariery politycznej i wojskowej Bonapartego.

Autor, od lat związany zawodowo z Nakłem nad Notecią, pracuje na stanowisku inspektora w tutejszym magistracie. Członek-założyciel Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego. Poza historią, a zwłaszcza epoką napoleońską, interesuje się także biblistyką.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...