Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Od Cedar Run do Sharpsburga 1862.

Z dziejów walk w Wirginii i Marylandzie

Marcin Suchacki

 

 

ISBN 978-83-64023-35-4

181 str.

6 map i schematów

145x205 mm

Okładka miękka ze skrzydełkami

Zabrze – Tarnowskie Góry 2014

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Nastał czas wojny

II Gorące lato w Wirginii

III O wolność Marylandu i względy Anglii

IV Środa, 17 września 1862

Zakończenie

Aneksy

Spis map i schematów

Bibliografia

 

Notka o książce:

„Od Cedar Run do Sharpsburga 1862” stanowi zwieńczenie młodzieńczych zainteresowań Autora wielką wojną, która w II połowie XIX wieku wstrząsnęła Ameryką. Autor w książce tej snuje opowieść o kluczowych dla dziejów USA kilku tygodniach trwania szeroko zakrojonej kontrofensywy wojsk Stanów Skonfederowanych, mającej w zamyśle przywódców amerykańskiego Południa przechylić szalę zwycięstwa na stronę Gwiaździstego Krzyża.

Autor prowadzi Czytelnika poprzez kolejne pola bitewne – znaczone aktami bohaterstwa, jak też mordem i pożogą. Opowiada o strategicznych decyzjach wielkich tego świata, a także o losie tysięcy szeregowych żołnierzy, uwikłanych w okrutne tryby wojennej Historii. Tekst tchnie momentami bólem rannych i konających, nie szczędząc naturalistycznych opisów okropności, które niesie ze sobą wojna. Marcin Suchacki świadomie zrezygnował w książce tej z wszelkich barwnych ilustracji, w tym z bogatego zbioru zdjęć z wielkiej imprezy rekonstrukcyjnej, zorganizowanej w Sharpsburgu z okazji 150 rocznicy bitwy tam stoczonej. Wojna, pokazana na kartach jego książki, nie ma bowiem w sobie nic z kolorowej parady pięknych mundurów i równie barwnych kwiatów, sypanych u nóg żołnierzy. Pozostały tylko czarno-białe fotografie, uczynione ręką Aleksandra Gardnera, który wzorem swoich poprzedników z doby wojny austro-sardo-francuskiej roku 1859 zarejestrował marylandzkie pobojowisko, usłane ciałami poległych. Fotografiom tym towarzyszą równie czarno-białe wizerunki mniej lub bardziej znanych bohaterów tamtego wilczego w dziejach Ameryki okresu.

 

Notka o autorze:

Marcin Suchacki, urodzony w Kielcach w roku 1979.

Z wykształcenia historyk, z zamiłowania pisarz. Od przeszło 10 lat podąża śladami wielkich konfliktów zbrojnych, które w XIX wieku targały Europą i Ameryką Północną.

W roku 2013 nakładem naszego Wydawnictwa opublikował książkę „Od Custozzy do Loigny 1866–70. Z dziejów wojen o zjednoczenie Niemiec i Włoch”. Teraz oddaje Czytelnikowi do rąk tekst poświęcony wojnie secesyjnej, od dawna leżący w jego szufladzie.

W zaciszu swego świętokrzyskiego domu, jak też podczas podróży po terenach dawnej monarchii habsburskiej, pracuje nad książką kolejną, opowiadającą wojenne dzieje Austrii z lat 1859–1867.