Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Chiwa 1839–1840

 

Grzegorz Wojciechowski

 

 ISBN 978-83-64023-80-4

 88 str.

 Mapy: 6

 165x235 mm

 Okładka miękka

Zabrze – Tarnowskie Góry 2016

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Chanat Chiwy

II Rosja i państwa Azji Centralnej

III Ekspedycja księcia Bekowicza-Czerkaskiego do Chiwy

IV Pomiędzy pierwszą a drugą klęską

V Zimowa ekspedycja do Chiwy 1839–1840

VI Rosjanie, Kozacy i Polacy maszerują na Chiwę

VII Odwrót

VIII Generał Stanisław Ciołkowski

IX Powrót niewolników i pokój

Zakończenie

Aneksy

Literatura

Spis map

 

Notka o książce:

Nie wiedząc o obecności nieprzyjaciela w pobliżu, oddział por. Jerofiejewa zatrzymał się w odległości 17 wiorst od Ak-Bułaku. Rozpuściwszy konie i wielbłądy żołnierze i Kozacy zajęli się rozbijaniem obozu na noc, gdy nagle pojawili się chiwańscy jeźdźcy. Zaskoczenie byłoby zupełne, oddział jednak uratowała natura napastników – stepowych złodziei. Zamiast zaatakować Rosjan, wykorzystując niemal zupełne zaskoczenie, zaczęli odpędzać rozpuszczone wcześniej konie i wielbłądy. To umożliwiło zorganizowanie obrony; z wozów, tobołów i kibitek utworzono linię obrony, za którą skryli się żołnierze i Kozacy mogli razić napastników ogniem karabinowym. Po zagarnięciu części koni i wielbłądów, Chiwańczycy przypuścili ataki, które jednak zostały odparte.

 Nastała noc, w czasie której napastnicy próbowali podczołgać się do bronionego obozu, lecz za każdym razem byli odpierani bagnetami lub ogniem z karabinów. Widząc brak efektu takiej taktyki, wykopali okopy, z których prowadzili ogień karabinowy w kierunku obrońców. W odpowiedzi na to Rosjanie zrobili wypad i bagnetami wypędzili napastników z ich pozycji...

 

Notka o autorze:

Grzegorz Wojciechowski (urodzony w roku 1956 we Wrocławiu) z wykształcenia geolog i administratywista. Pracował w Instytucie Nauk Ekonomiczno-Społecznych Politechniki Wrocławskiej, następnie prowadził działalność gospodarczą. Obecnie niezależny dziennikarz, jest z-cą red. nacz. „Odrodzonego Słowa Polskiego” oraz z-cą red. nacz. powstającego Kwartalnika o Historii Sportu „Stadjon”. Zajmuje się publicystyką polityczną, historią i kulturą Azji Centralnej, historią sportu, dziejami politycznymi XIX wieku, a także historią turystyczną Sudetów. Pisze także opowiadania satyryczne.