Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Obrońcy słusznej sprawy czy krwiożerczy żołdacy?

Działalność białych najemników na tle postkolonialnej

rzeczywistości Afryki Subsaharyjskiej

 

Benedykt Żurek

 

ISBN 978-83-64023-62-0

156 str.

155x214 mm

Okładka miękka

Zabrze – Tarnowskie Góry 2015

 

Spis treści:

Wstęp

 I Europejskie imperia kolonialne w Afryce i ich demontaż

II Czarny Ląd i jego problemy po dekolonizacji

 III Biali żołnierze najemni w Afryce w czasach zimnej wojny

 IV Żołnierze najemni w Afryce po zimnej wojnie

 Podsumowanie

 Bibliografia

 

Notka o książce:

Autor podjął próbę dania pewnej wizji przeszłości w sposób spójny i przekonywujący przedstawiając niepowodzenie niepodległych państw afrykańskich (szczęśliwych wyjątków jest niewiele) oraz przyczyny fenomenu wojny najemnej w Afryce. Na uwagę zasługuje nieczęsto spotykana argumentacja ekonomiczna, sprzeciwiająca się wielu obiegowym sądom o sytuacji gospodarczej w Afryce. W swoich ocenach i interpretacjach autor w przekonywujący sposób przeciwstawić się dominującym w historiografii – także polskiej – schematycznym sądom, nie popadając jednak w publicystyczną przesadę.

dr hab. Jakub Polit, Uniwersytet Jagielloński

 

Autor wykorzystał bardzo szeroką literaturę przedmiotu, w sporym stopniu anglojęzyczną, do której dotarł podczas kwerend przeprowadzonych w British Library. Spożytkował również kilka dokumentów z zasobów The National Archives w Londynie. Zaprezentował bardzo dobrą znajomość realiów, a swoją obszerną wiedzę pokazał również w rozbudowanych erudycyjnych przypisach. W efekcie otrzymaliśmy twórczą i oryginalną pracę, logicznie skonstruowaną i spisaną dobrym językiem.

prof. dr hab. Artur Patek, Uniwersytet Jagielloński

 

Notka o autorze:

Benedykt Żurek – (ur. 1990 r.) doktorant w Zakładzie Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia magisterskie z zakresu historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest także absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie studiował finanse i rachunkowość. Obecnie jest pracownikiem międzynarodowej instytucji finansowej. Jego zainteresowania badawcze dotyczą dziejów imperiów kolonialnych w Afryce i w Azji, historii gospodarczej oraz historii myśli politycznej.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...