Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

Niemiecka okupacja Wysp Normandzkich 1940-1945

 

Krzysztof Kubiak

 

ISBN 978-83-64023-66-8

120 str.

Mapy i schematy: 9

165x235 mm

Okładka miękka

Zabrze – Tarnowskie Góry 2015

 

Spis treści:

Wstęp

 I Najstarsze posiadłości Korony

 II Swastyka nad Wyspami Normandzkimi

 III Niemiecki garnizon i umocnienia na Wyspach Normandzkich

 IV Brytyjczycy pod okupacją

V Brytyjskie działania specjalne na Wyspach Normandzkich

 VI Ostatnie akordy wojny i koniec okupacji

 Zakończenie

 Bibliografia

 Spis map i schematów

 

Notka o książce:

Położone na francuskich wodach wewnętrznych Wyspy Normandzkie, należące do Wielkiej Brytanii, to nie lada anomalia składająca się z 8 zamieszkałych wysepek o różnej wielkości, kilku mniejszych – niezamieszkałych i kilku skał. Ten archipelag ma na kilku wyspach lotniska, a więc jest swoistym lotniskowcem u wybrzeży francuskich. Z wojskowego punktu widzenia wyspy stanowią wysunięte punkty obserwacyjne i miejsca bazowania okrętów, przydatne do planowania różnorodnych operacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Odległość wysp od lądu francuskiego wynosi zaledwie 13-20 km.

 Zawładnięte przez Niemców w 1940 r. wyspy intensywnie fortyfikowano i przygotowywano do obrony przed ew. siłami desantowymi. Ogromny wkład rzeczowy i finansowy Rzeszy nie przyniósł nigdy spodziewanych korzyści bowiem wyspy pozostawały poza głównymi kierunkami działań bojowych stron walczących... (z rec. Prof. dra hab. Antoniego Komorowskiego).

 

Notka o autorze:

 Kmdr por. rez. prof. zw. dr hab. Krzysztof Kubiak (1967) – absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1998 obronił rozprawę doktorską „Ocena zagrożenia wybrzeża i polskich obszarów morskich działaniami terrorystycznymi i specjalnymi w czasie pokoju i w sytuacji kryzysowej”. W roku 2003 przeprowadził kolokwium habilitacyjne. Tytuł rozprawy habilitacyjnej to „Ewolucja morskiej sztuki wojennej po II wojnie światowej”.

Autor był szefem Katedry Działań Sił Morskich na Wydziale Strategiczno-Obronnym AON, kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, prorektorem ds. rozwoju tej uczelni, a następnie dziekanem Wydziału Nauk Technicznych. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.