Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Tetragon

Historia złudzeń. Żydzi w Armii Polskiej w ZSRR 1943–45

 

Klemens Nussbaum

 

Format B5, oprawa twarda

228 str.

 

Dr Klemens Nussbaum to postać nietuzinkowa. W 1941 r. wcielony do Armii Czerwonej, ranny pod Stalingradem, potem żołnierz 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i 1. Armii LWP, uczestnik bitwy pod Lenino, po wojnie oficer zawodowy, ostatnio w stopniu pułkownika.

 

Po antysemickich wydarzeniach lat 1967–68 uciekinier – wraz z rodziną – do Izraela.

 

Praca doktorska dr. Nussbauma pt. Udział Żydów w organizacji i działaniach bojowych Armii Polskiej w ZSRR, obroniona na Uniwersytecie Telawiwskim w 1977 r. i pod zmienionym tytułem wydana później drukiem w języku hebrajskim, to nader ciekawy przyczynek do dziejów ludowego Wojska Polskiego. O jej wartości decyduje nie tyle baza źródłowa, z konieczności ograniczona, ile osobiste doświadczenie autora od podszewki znającego tę armię i jej ludzi od samych początków.

 

Pracę opatrzono wstępem biograficznym, posłowiem oraz obszerną bibliografią przedmiotu, dotyczącą powstania, organizacji i działalności ludowego Wojska Polskiego ze szczególnym uwzględnieniem roli Żydów, a także uzupełniono przypisami ułatwiającymi Czytelnikowi odniesienie się do danych zawartych w pracy przez pryzmat obecnego stanu wiedzy historycznej. Mamy nadzieję, że w tej postaci książka Klemensa Nussbauma – całkowicie dotychczas nieobecna w krajowym dyskursie naukowym, stanie się żelazną pozycją dla każdego zajmującego się – naukowo lub amatorsko – ludowym Wojskiem Polskim i początkami PRL.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...