Wczytuję dane...
Wysyłka w ciągu: 2 dni
Wydawca: Infort Editions

DE RE MILITARI

Czasopismo miłośników wojskowości

nr 1/2016 (3) 

  

ISBN 2392-3911

Liczba stron 160

Oprawa miękka

Format 200x270

 

Od Redakcji

 

Do rąk Szanownych Czytelników oddajemy trzeci numer kwartalnika De Re Militari. Zgodnie z zasadą interdyscyplinarności na początek oddajemy głos dwójce archeologów, M. Pietrzykowi i D. Wierzbowskiemu, poruszającym kwestie bronioznawcze z czasów starożytnych, jak i z początków wieków średnich. Potem oddajemy głos historykom zawodowym i entuzjastom tematyki militarnej.

 

Pragniemy zwrócić uwagę na dwa obszerne teksty M. Suchackiego, wobec siebie odległe w czasie i przestrzeni. Pierwszy z nich prezentuje wojnę wedle autora rozpoczętą serią nieskoordynowanych incydentów zbrojnych, obfitującą w zacięte bitwy i wymyślne fortele, którym towarzyszyły mordy na jeńcach i wysiedlenia ludności cywilnej, a nierzadko też akty kanibalizmu. Drugi ukazuje batalię, która zdaniem Suchackiego stanowiła „tragiczny finał gry pozorów, prowadzonej przez króla i radę ministrów Włoch z rządami i opinią publiczną innych państw Europy”.

 

Równie odległe w czasie i przestrzeni pozostają inne artykuły zgromadzone w niniejszym wolumenie. T. Szeląg zaprasza bowiem Czytelników na wyprawę do świata stepowych wojowników, walczących po obu stronach w bitwie pod bliskowschodnią Darą; gdy K. Kubiak maluje perypetie W. Churchilla w roli korespondenta wojennego podczas II konfliktu burskiego.

 

W myśl popularyzacji na gruncie polskim dorobku badaczy zagranicznych prezentujemy także artykuł historyka ukraińskiego, E. Gorba, o batalii będącej częścią największego konfliktu lądowego Anglii doby elżbietańskiej. Gościowi zza wschodniej granicy towarzyszą uznani autorzy rodzimi, prezentujący wybrane aspekty II wojny północnej. Obfitujący w interesujące militaria przełom XVI i XVII stulecia uzupełnia tekst P. Skworody o ówczesnej wojskowości japońskiej.

 

Zamykamy numer artykułami poświęconymi XIX i XX wiekowi. M. Rychter ukazuje jeden z epizodów krwawej wojny secesyjnej, gdy J. Dobrzelewski przenosi Czytelników na niemniej krwawe pobojowisko w dalekiej Ameryce Południowej.

 

Za sprawą nowych włodarzy Kremla Rostów nad Donem od dłuższego czasu gości na ekranach polskich telewizorów i komputerów jako rosyjska baza wypadowa do akcji na terenie Ukrainy. K. Marcinek postanowił zatem przypomnieć wydarzenia, które legły u źródeł ukształtowania się władzy bolszewickiej, której epigonami pozostają obecni przywódcy moskiewscy. Miejscem tych wydarzeń stał się ten sam Rostów.

 

Żywimy nadzieję, że zgromadzone tutaj teksty pozwolą Czytelnikom rozszerzyć ich wiedzę i rozbudzą w nich chęć do dalszego zgłębiania poruszonej na łamach czasopisma tematyki. Wychodząc naprzeciw owej nadziei pragniemy poinformować, że w kolejnym numerze będziemy kontynuować wątki poświęcone wojnie secesyjnej, konfliktom indiańskim i niepokojom targającym Rosją po rewolucji październikowej.

 

Zawartość numeru:

Od redakcji

1.      Marcin Pietrzyk, Między starym a nowym światem. Przemiany w technice walki na terenie Grecji na przełomie późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza

2.      Tomasz Szeląg, Dara 530 n.e. Niewykorzystane zwycięstwo Rzymian

3.      Dobrosław Wierzbowski, Awarski(?) hełm i grot włóczni z Verden

4.      Paweł Szymon Skworoda, Wojskowość japońska w XVI stuleciu i na początku wieku następnego

5.      Evgenij Gorb, Od wypraw łupieżczych do zorganizowanego oporu. Irlandczycy w bitwie pod Clontibret w 1595 r.

6.      Witold Biernacki, Michał Paradowski, Bitwa pod Nowym Dworem 30 września 1655 roku

7.      Damian Płowy, Szwedzi w Danii. Zdobycie zamku Kronborg w 1658 roku

8.      Marcin Suchacki, Wojna o Nową Francję 1752-1763

9.      Jarosław Dobrzelewski, Tuyuty, 24 maja 1866. Jedna z największych bitew Ameryki Południowej

10.    Mariusz Rychter, Bolesna i nieoczekiwana strata. Śmierć generała Johna Sedgwicka – 9 maja 1864 roku

11.    Marcin Suchacki, Mentana 1867. W obronie Państwa Kościelnego

12.    Krzysztof Kubiak, Winston Churchill w Afryce Południowej albo epizod z życia przyszłego premiera

13.    Krzysztof Marcinek, Doński prolog: atamana Kaledina „marsz” na Rostów (listopad – grudzień 1917)

14.    Rafał Igielski, Uwagi związane z nowym wydaniem wspomnień Józefa Miłkowskiego o wyprawie dahomejskiej w 1892 roku

Notki o książkach (oprac. P. Skworoda)

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...